Burano Adası | Venedik

Burano Adasi, Venedik Lagünü içerisinde bulunan dört adadan birisidir. Bu dört ada birbirlerine köprülerle baglanmistir. Burano Adasi digerlerine nazaran öne çikmistir. Ki haksiz da degildir. Buyrun biraz taniyalim.

burano adasi venedik Burano Adası | Venedik

Burano Adasi’nin Balikçi Erkekleri – Hamarat Kadinlari

Venedik Körfezi’nin kuzey ucundaki bu Burano Adasi‘nin ilgi çekmesinin sebebi rengarenk evleridir. Evlerin rengarenk olmasinin sebebi çok eskiye dayaniyor. Küçük balikçi kasabasinin kadinlari eve sarhos gelen kocalarinin yanlis kapiyi çalmalarindan o kadar sikilmislar ki çareyi her evi farkli bir renge boyamakta bulmuslar. Kocalari rengi karistirmasin diye tekneleri de ayni renge boyamislar. Ve ortaya bu renk cümbüsü çikmis.

Günümüzde evler koruma altina alinmis. Belediyeden izin almadan evinizin rengini degistiremiyorsunuz. Burano Adasi, yesil, pembe, sari, turuncu, pembe renkli evleri ve evlerin sudaki yansimalariyla adeta bir masal sahnesine benziyor. Suan en büyük geliri turizm olan bu sirin kasaba geçmisine siki sikiya bagli kalarak en dogrusunu yapiyor. (Kentsel dönüsümden haberleri hala yok.)

Burano Adasi’nda Neler Yapilir?

Yine adanin kadinlarina dönüyorum. Kocalarinin aglarini onaran kadinlar kendilerine özgü bir dantel modeli gelistirmisler. Simdilerde bu dantel modelini bilenlerin sayisi azalmis olsa bile bu ünlü danteller Burano Adasi’ndaki dükkanlarda satiliyor. Biz Türkiye’de danteli hayatimizdan çikarmis olsak bile hala dünyada ilgi görüyor.

Burano Adasi’nin sakinleri de evleri gibi sevecen. Evlerinin önünde bir sey almaniz için israr etmiyorlar, fotograf çekmeniz karsiliginda sizden para talep etmiyorlar. Elbette izin alarak, bu renkli evleri, pervazlarini, bahçede yetistirilen çiçeklerin fotograflarini çekebilirsiniz.

Burano Adasi yüzölçümüne oranla büyük bir meydana sahip. Venedik Festivalinden kalma maskelerin satildigi dukanlar bu meydani çevreliyor. Venedik Lagünü’nde bulunan bir diger ada olan Murano Adasi cam isçiligiyle ünlü. Türkiye’ye dönerken ese dosta ne alacagim diye dert etmenize gerek yok. Tarihe merakliysaniz San Martino Kilisesi, Santa Barbara Sapeli ve Dantel Müzesi ve Okulu ziyaret edebileceginiz diger mekanlar.

Burano Adasi’na Ulasim

Venedik’ten Burano Adasi’na yarim saatte bir vapur seferi yapiliyor. Vapurla ulasim yaklasik 45 dakika sürüyor. Manzaranin tadini çikaracaginiz bu yolculuk ucuz seçenek. Bir de çok merak ettim, hemen görmek istiyorum diyenler için deniz taksisi seçenegi var. Elbette kisa sürmesinin bedeli biraz daha pahali. Pazarlik etmeyi ihmal etmeyin.

Burano Adasi Fotograflari

burano adasi tekneler 2 Burano Adası | Venedik

burano adasi tekneler Burano Adası | Venedik

burano adasi 2 Burano Adası | Venedik

burano adasi evleri 2 Burano Adası | Venedik

burano adasi evleri Burano Adası | Venedik

burano adasi kanallari 2 Burano Adası | Venedik

burano adasi kanallari Burano Adası | Venedik

burano adasi Burano Adası | Venedik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir